Spotkanie dnia 2 pażdziernika 2017 r.

Temat : Ucieczka od pańszczyzny i inne ciekawostki w starych księgach. Zapraszam,  na  kolejne  nasze  spotkanie  dnia 2 października 2017 r o godz.17.00 do Muzeum Historii  Kielc  ul.Św. Leonarda 4.

Prezentacja zdjęć i prowadzenie spotkania : Andrzej Sasal, poniżej link na FB

Witam ! A wczoraj miałem wykład na spotkaniu genealogów w Kielcach i opowiadałem o tych kilku kombinatorach z…

Opublikowany przez Andrzej Sasal na 4 października 2017

Druga strona tego pisma to uwagi i wyjaśnienia odnośnie całej tej sytuacji.

I tak :

Ponieważ regulowane do tych włościan za pośrednictwem miejscowego Wójta Gminy a następnie i Naczelnika Powiatu exekucje żadnego nie odnoszą skutku z powodu iż włościanie ci z nadejściem rewidenta siedziby swoje opuszczają a exekwent nie dając nawet pożywienia oddalać się musi bez  wykonania skutku w jakim wykomenderowany został.

Naczelnik Okręgu przeto z mocy Rozporządzenia Komissji Rządowej Przychodów i Skarbu z dn. 19 lipca 1840 roku No. 51127/15531) ma zaszczyt upraszać Rząd Guberniany ażeby exmissyą wyżej wspomnianych Włościan zatwierdfzić i budowle ich na satysfakcyą zaległości pańszczyźnianych i czynszowych na sprzedaż wystawić raczył , a tym sposobem opuszczone role innymi rządniejszymi gospodarzami osiedlić dozwolił. Skutku tego tym rychlej Naczelnik Okręgu oczekiwać będzie gdyż dłuższa zwłoka naprowadziłaby innych włościan na podobne złego przykłady i naśladowanie.

Andrzej Sasal